Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Greške u knjigovodstvu". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
S A D R Ž A J :
I UVOD …………………………………………………………………………………… 3
II GREŠKE U KNJIGOVODSTVU…………………………………………………….. 4
2.1. Utvrđivanje postojanja grešaka………………………………………………………... 4
2.2. Konkretizovanje grešaka………………………………………………………………. 7
2.3. Ispravljanje grešaka……………………………………………………………………. 9
2.3.1. Tehnička isprava…………………………………………………………………….. 9
2.3.2. Storniranje…………………………………………………………………………… 9
2.3.3. Dopunsko knjiženje…………………………………………………………………12
III ZAKLJUČAK…………………………………………………………………………13
Literatura
U V O D
Seminarski rad na temu: “ Greške u knjigovodstvu”
Tačnost i urednost treba da bude jedna od glavnih odlika knjigovodstvene evidencije.Samo u slučaju kad je knjigovodstveno stanje na računima dokumentovano i ispravno, knjigovodstvo ispunjava jedan od osnovnih zadataka iz domena informativne i kontrolne funkcije. Ako u takvim uslovima stvarno stanje ne odgovara stanju knjigama ( knjigovodstvenom stanju ) , radi se o tome da su se u poslovanju pojavile određene nepravilnosti u radu.
No, i pored nastojanja da se greške u knjigovodstvu ne pojavljuju, ipak se dešava da se one pojave, odnosno potkradu iz bilo kojih razloga ( organizacionih slabosti,kadrovske neosposobljenosti, nepažljivosti u radu i sl. ).
Nastalu grešku u knjigovodstvu treba u što kraćem roku otkloniti, kako bi knjigovodstvo moglo pružiti kvalitetne informacije o stanju i promjenama na sredstvima, izvorima, prihodima i rashodima.
U procesu otklanjanja grešaka, što ne predstavlja nimalo lak posao, mogu se izdiferencirati slijedeće tri faze:
utvrđivanje postojanja grešaka, tj, utvrđivanje da greška uopšte postoji,
konkretiziranje greške, tj. utvrđivanje gdje i kada je učinjena greška i u čemu se sastoji,
otklanjanje ili ispravljanje greške.
II GREŠKE U KNJIGOVODSTVU
2.1. Utvrđivanje postojanja grešaka
Da bi se pristupilo konkretizovanju i otklanjanju greške u knjigovodstvu, predhodno treba uočiti da greška uopšte postoji. Prema tome, utvrđivanje da greška postoji predstavlja polaznu osnovu u cjelokupnom procesu otklanjanja knjigovodstvenih grešaka.
Na osnovu različitih mogućnosti uočavanja postojanja grešaka mogu se izdiferencirati dvije osnovne vrste grešaka. To ne bi predstavljalo, prema tome, klasifikaciju po njihovoj težini, nego prema načinu njihovog uočavanja.
U prvu grupu grešaka se svrstavaju greške čije se postojanje može uočiti na bazi poznavanja računskih pravila dvojnog knjigovodstvenog sistema.
Sistem dvojnog knjigovodstva odlikuje se automatskom kontrolom, koja se, u stvari, zasniva na sistematskim pravilima u određenim računskim odnosima pojedinih knjigovodstvenih evidencija. Svako narušavanje tih računskih pravila automatski ukazuje na postojanje greške. O kakvoj je grešci riječ, utvrđuje se primjenom različitih metoda za njihovo što efikasnije iznalaženje.
...
--------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!